"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Od tego wszystko się zaczęło
Saga "Igrzyska śmierci" rozpaliła wyobraźnię zarówno czytelników, jak i widzów na całym świecie. Na ekrany kin wchodzi właśnie produkcja, która przenosi nas do wydarzeń rozgrywających się 64 lata przed momentem, w którym poznaliśmy Katniss i jej towarzyszy. 10. Głodowe Igrzyska czas zacząć! I poznać historię, która ukształtowała Panem na dziesięciolecia.
Fabuła "Igrzysk śmierci: Ballady ptaków i węży" to prequel znanej i cenionej trylogii autorstwa Suzanne Collins. Aby zrozumieć, jak narodziła się ta fascynująca opowieść, musimy sięgnąć do korzeni i poznać historię samej autorki oraz fenomenu literackiego, którym stała się jej proza.
Suzanne Collins rozpoczęła swoją karierę jako scenarzystka programów telewizyjnych dla dzieci. Jej talent i kreatywność doprowadziły ją jednak do pisania – początkowo opowiadań i książek dla dzieci. Po pewnym czasie przerodziło się to w tworzenie powieści, co przyniosło jej wielki sukces w 2008 r. wraz z publikacją "Igrzysk śmierci". To właśnie ta książka stała się pierwszą częścią trylogii, która opowiada o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem. Pozycja zdobyła ogromną popularność i uznanie krytyków. Sprzedała się w milionach egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "The New York Timesa". Jej fabuła była nie tylko ekscytującym thrillerem, ale także miała głębokie podłoże, w którym przewijały się motywy rodem z mitologii greckiej, krytyka współczesnych mediów i totalitaryzmu. Kolejne tomy ukazały się w latach 2009 i 2010, zdobywając serca czytelników na całym świecie i tylko kwestią czasu było pojawienie się godnej filmowej adaptacji. Hollywood nie mogło pozostać obojętne na tak wielki sukces!
Filmowa eksplozja
"Igrzyska śmierci" na wielki ekran przeniosła wytwórnia Lionsgate. Film stał się ogromnym sukcesem kasowym, przynosząc prawie 700 mln dolarów dochodu. Jennifer Lawrence, która wcieliła się w rolę głównej bohaterki Katniss Everdeen, zdobyła uznanie za swoją grę aktorską, co otworzyło jej drogę do wielkiej kariery.
Kontynuacje filmowe również odniosły sukces, zachowując wierność duchowi książek. Sukces "Igrzysk śmierci" był tak wielki, że naturalnym wydaje się pojawienie się koncepcji prequela.
Nowy rozdział w uniwersum "Igrzysk śmierci"
W 2020 r. Suzanne Collins powróciła na rynek wydawniczy z kolejną pozycją ze świata, który z takim sukcesem wykreowała. Właśnie wtedy światło dzienne ujrzała powieść "Ballada ptaków i węży", która opowiada o młodości późniejszego i znanego nam doskonale z poprzednich książek i kinowych widowisk tyrana, Coriolanusa Snowa. Książka przenosi nas do okresu odbudowy Panem po okrutnej wojnie, zwanej Mrocznymi Dniami. To czas odbudowy, niedoborów żywności, zdewastowanej infrastruktury i chaosu. Collins czerpała inspirację z historii Stanów Zjednoczonych po wojnie secesyjnej i powojennej Europy, gdzie ludzie stawiali czoła trudnym warunkom życia pośród gruzów. Powieść ukazuje, jak ludzie próbują żyć pośród gruzów, odczuwając ulgę po zakończeniu wojny, ale także gorycz wobec dawnych wrogów i potrzebę znalezienia winnych. Dziesiąte Głodowe Igrzyska wyglądają zupełnie inaczej niż te, które znamy z "Igrzysk śmierci", gdzie na arenie walczyła Katniss. A sam Coriolanus Snow jest jeszcze inną osobą. Nowa odsłona pozwala nam zrozumieć genezę charakteru głównego bohatera.
Fascynujące motywy
Suzanne Collins podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat genezy powieści "Ballada ptaków i węży". Wyjaśniła, że już podczas pisania pierwszej części sagi myślała o motywach, które chciałaby rozwijać w przyszłości, m.in. o motywie śpiewu, który w trylogii był wyłącznie dodatkiem, w prequelu natomiast gra znacznie większą rolę.
Autorka wciąga nas w przeszłość i pozwala zrozumieć, jak narodził się tyran, którym stał się Coriolanus Snow. Poznajemy osiemnastoletniego, młodego mężczyznę pełnego ambicji, gotowego zdobyć sławę i pozycję, najpierw w roli mentora na arenie Głodowych Igrzysk, później w Kapitolu, walcząc o najznamienitsze stanowiska u władzy. Jednak jego przyszłość jest niepewna, a fortuna zdaje się płatać mu figle. Coriolanus zostaje przydzielony do roli mentora dla Lucy Gray Baird, dziewczyny pochodzącej z nędznego dystryktu dwunastego. Ich losy zostają nierozerwalnie splecione – każda decyzja podjęta przez Snowa może zadecydować o ich przetrwaniu lub zagładzie. To opowieść o walce na arenie, ale także o tym, co dzieje się poza nią. Snow zaczyna doświadczać współczucia wobec uczestniczki skazanej na śmierć. Pytanie, czy warto trzymać się zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę, staje się jednym z głównych motywów tej opowieści.
Coriolanus Snow zyskuje w tej opowieści znacznie więcej głębi i kontekstu, niż miało to miejsce w pierwowzorze. Śledzić możemy jego dzieciństwo i młodość, które kształtują przyszłą osobowość bezwzględnego prezydenta, a czytelnik poznaje jego skomplikowane relacje z ludźmi, oczekiwaniami wobec siebie samego, statusem w społeczeństwie oraz jego skłonność do przemocy. To opowieść o człowieku, który doświadczył traumy i straty w trudnych czasach. Jednak to jego własne wybory kształtują tyrana, którym stanie się w późniejszych latach.
To historia przetrwania, moralnych wyborów i poszukiwania tożsamości w okrutnym świecie, która pozostaje w sercach czytelników i widzów na zawsze. Suzanne Collins stworzyła fenomen literacki i filmowy, który zainspirował miliony ludzi na całym świecie. Film "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" to kolejny rozdział w tej niezwykłej opowieści, który przyciąga nas swoim rozmachem i głębią postaci. Bądźmy gotowi na więcej emocjonujących przygód w fascynującym uniwersum Suzanne Collins!
Zwłaszcza że ekipa, która odpowiadała za kultowe już ekranizacje, postanowiła i tym razem wziąć udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Efekty ich pracy możemy oglądać na ekranach kin już od 17.11.2023. A trzeba przyznać, że sam zwiastun robi nie lada wrażenie. Zapowiada się istna uczta dla fanów! Zwłaszcza, że mamy w niej całkiem duży, polski udział!